HP HP - OmniStudio X - Copilot+ PC - 31.5" 4K UHD AiO w/ Adjustable Height - Intel Core Ultra 7 258V '24 - 32GB Memory - 1TB SSD - Meteor Silver Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 7 258V |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2.2 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
Graphics
| GPU | Intel Arc |
| Type | integrated |
| VRAM | 16 GB |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | LPDDR5X |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
Build
| Form Factor | All-in-One |
| PSU | 280 |
| Weight | 9.8 kg / 21.6 lbs |
Connectivity
| USB Ports | 6 |
| HDMI | 2 x HDMI |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | 1x Ethernet |
System
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | HP HP - OmniStudio X - Copilot+ PC - 31.5" 4K UHD AiO w/ Adjustable Height - Intel Core Ultra 7 258V '24 - 32GB Memory - 1TB SSD - Meteor Silver | HP OMEN HP OMEN 45L Gaming Desktop, Intel Core Ultra 7 | MSI MSI EdgeXpert-11SUS AI Supercomputer | Dell Dell Tower Plus Desktop Computer | Lenovo T Series Towers Legion Tower 5a Gen 10 (30L AMD) 90YJ001LUS | Apple Mac Studio Apple - Mac Studio - M3 Ultra - 1TB SSD - Silver |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 7 258V | Intel Core Ultra 7 265K | NVIDIA GB | Intel Core Ultra 7 265 | AMD Ryzen 7 7700X | Apple M3 Ultra |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 128 | 32 | 32 | 96 |
| Storage (GB) | 1024 | 2048 | 4096 | 1024 | 2048 | 1000 |
| GPU | Intel Arc | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA | NVIDIA GeForce RTX 5070 | NVIDIA GeForce RTX 5070 | Apple M3 Ultra 60-core |
| Form Factor | All-in-One | Desktop | Mini | Tower | Tower | - |
| Psu W | 280 | 850 | 240 | 750 | 850 | - |
| OS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | NVIDIA DGX OS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | macOS |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |