Apple Studio Display Apple - Studio Display - Standard glass - Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 27" |
| Resolution | 5120 x 2880 |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved | No |
Performance
| Refresh Rate | 60 Hz |
Color & HDR
| Brightness | 600 nits |
Connectivity
| HDMI Ports | 0 |
| USB-C | 3 |
Ergonomics
| Height Adjustable | Yes |
Features
| Webcam | Yes |
| Weight | 6.3 kg / 13.9 lbs |
vs Competition
| Spec | Apple Studio Display Apple - Studio Display - Standard glass - | Samsung Odyssey Samsung - 57" Odyssey Neo G9 Dual 4K UHD Quantum | LG UltraGear LG UltraGear 45" WUHD DUAL MODE 4K 165Hz FHD 330Hz | ASUS ROG Swift ASUS ROG Swift 32" 4K OLED Gaming Monitor PG32UCDP | MSI MAG MSI 32" UHD 4K 165Hz Nvidia G-Sync Compatible | BenQ MOBIUZ BenQ MOBIUZ EX271U 27" 4K HDR 165 Hz Gaming |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 27 | 57 | 45 | 32 | 32 | 27 |
| Resolution | 5120 x 2880 | 7680 x 2160 | 5120 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 |
| Panel Type | IPS | VA | OLED | OLED | OLED | IPS |
| Refresh Rate | 60 | 240 | 165 | 240 | 165 | 165 |
| Response Time Ms | - | 1 | - | - | 0 | 1 |
| Adaptive Sync | - | FreeSync Premium Pro | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | FreeSync Premium |
| Hdr | - | HDR10+ | HDR10 | HDR10 | HDR400 | HDR10 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |