ViewSonic ViewSonic CDE6531 65" UHD 4K Commercial Monitor Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 64.5" |
| Resolution | 3840 (4K UHD) |
| Panel Type | VA |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Performance
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Response Time | 6.5 |
Color & HDR
| Brightness | 500 nits |
| Color Gamut | 1.07 Billion Colors (8-Bit+FRC) |
Connectivity
| USB-C | 1 |
| Speakers | Yes |
Ergonomics
| VESA Mount | 600x400 |
Features
| Touchscreen | No |
| Weight | 12.9 kg / 28.5 lbs |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | ViewSonic ViewSonic CDE6531 65" UHD 4K Commercial Monitor | Samsung Odyssey Samsung - 57" Odyssey Neo G9 Dual 4K UHD Quantum | LG UltraGear LG UltraGear 45" WUHD DUAL MODE 4K 165Hz FHD 330Hz | ASUS ROG Swift ASUS ROG Swift 32" 4K OLED Gaming Monitor PG32UCDP | MSI MAG MSI 32" UHD 4K 165Hz Nvidia G-Sync Compatible | Dell UltraSharp Dell - UltraSharp 27" IPS LED 4K UHD 120Hz Monitor |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 64.5 | 57 | 45 | 32 | 32 | 27 |
| Resolution | 3840 x 2160 | 7680 x 2160 | 5120 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 |
| Panel Type | VA | VA | OLED | OLED | OLED | IPS |
| Refresh Rate | 60 | 240 | 165 | 240 | 165 | 120 |
| Response Time Ms | 6.5 | 1 | - | - | 0 | 5 |
| Adaptive Sync | - | FreeSync Premium Pro | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | - |
| Hdr | - | HDR10+ | HDR10 | HDR10 | HDR400 | HDR |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |