HP Pavilion 15.6" 2024 Latest Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong ram (100th percentile) 100th
- Strong gpu (93th percentile) 92th
- Strong storage (65th percentile) 90th
Cons
- Below average screen (16th percentile) 13th
- Below average reliability (27th percentile) 25th
- Below average cpu (33th percentile) 29th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core i7 1355U |
| Cores | 10 |
| Frequency | 1.7 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
Graphics
| GPU | Iris Xe Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM | 32 GB |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 64 GB |
| RAM Generation | DDR4 |
| Storage | 2 TB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Yes |
Physical
| Weight | 1.8 kg / 3.9 lbs |
| OS | Windows 11 Pro |