Samsung Crystal UHD 58" 57.5" 2025 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 58" |
| Resolution | 4K (2160p) |
| Panel Type | LED |
| Backlight | Direct-Lit |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved | No |
| Year | 2025 |
Picture Quality
| Motion Tech | Motion Xcelerator |
| Processor | Crystal Processor 4K |
HDR
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Dolby Vision | No |
| HDR10+ | Yes |
| HLG | Yes |
Gaming
| Refresh Rate | 60 Hz |
| ALLM | Yes |
| Game Mode | Yes |
Smart TV
| Platform | Tizen |
| Voice Assistant | Alexa, Bixby |
| Screen Mirroring | SmartThings |
| Works With | Google Home, SmartThings |
Audio
| Wattage | 20 |
| Dolby Atmos | No |
| Surround Sound | Dolby Audio |
| eARC | Yes |
Connectivity
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2 |
| USB Ports | 1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | 5.3 |
| Ethernet | Yes |
| Optical Audio | No |
| VESA Mount | 200x200 |
Power & Size
| Energy Star | No |
| Annual Energy | 239 |
| Weight | 12.0 kg / 26.5 lbs |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Samsung Crystal UHD 58" 57.5" | Sony Bravia Sony BRAVIA 5 65" 4K HDR Smart Mini-LED TV | LG OLED evo - C5 series LG - 55" Class C5 Series OLED evo AI 4K UHD Smart | Hisense U65QF Mini-LED Hisense - 75" Class U6 Series MiniLED QLED UHD 4K | TCL QD Mini LED - QM6K TCL - 65" Class QM6K Series 4K UHD HDR QD Mini LED | Roku Mini-LED QLED 4K - Pro Roku - 65" Class Pro Series 4K QLED Mini-LED Smart |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 58 | 65 | 55 | 75 | 65 | 65 |
| Resolution | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 |
| Panel Type | LED | MiniLED | OLED | MiniLED | MiniLED | MiniLED |
| Refresh Rate | 60 | 120 | 120 | 144 | 144 | 120 |
| Hdr | HDR 10+ | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG |
| Smart Platform | Tizen | Google TV | webOS | Fire TV | Google TV | Roku TV |
| Dolby Vision | false | true | true | true | true | true |
| Dolby Atmos | false | false | true | true | true | true |
| Hdmi Version | 2.0 | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Hdr | Audio | Smart | Gaming | Display | Connectivity | Social Proof | Picture Quality |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Samsung Crystal UHD 58" 57.5" | 50.9 | 65.8 | 96.6 | 51.6 | 56.6 | 85.8 | 97.6 | 43 |
| Sony Bravia 5 65" Compare | 97.6 | 67.5 | 91.5 | 94.9 | 62.3 | 99 | 94.3 | 97.1 |
| LG OLED evo - C5 series 55" Class C5 Series Compare | 92.9 | 90.4 | 95.3 | 99.9 | 84.6 | 99.8 | 99.5 | 43 |
| Hisense U65QF Mini-LED 75" Class U6 Series MiniLED Compare | 98.8 | 90.4 | 93.8 | 96.5 | 69 | 97.2 | 97.6 | 97.1 |
| TCL QD Mini LED - QM6K 65" Class QM6K Series Compare | 96.5 | 90.4 | 98.6 | 98.4 | 62.3 | 96 | 97.6 | 86 |
| Roku Mini-LED QLED 4K - Pro 65" Class Pro Series Compare | 96.5 | 90.4 | 92.5 | 97.4 | 62.3 | 99 | 98.8 | 86 |