TCL X11L 98" Series 97.5" 2026 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 98" |
| Resolution | 4K (2160p) |
| Panel Type | MiniLED |
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Curved | No |
| Year | 2026 |
Picture Quality
| Brightness | 10000 nits |
| Motion Tech | Motion Rate 480 |
| Processor | 4K HDR Pro |
HDR
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR10+, HLG |
| Dolby Vision | Yes |
| HDR10+ | Yes |
| HLG | Yes |
Gaming
| Refresh Rate | 144 Hz |
| VRR | FreeSync Premium Pro |
Smart TV
| Platform | Google TV |
| Voice Assistant | Gemini |
| Screen Mirroring | Apple AirPlay 2, Chromecast |
| Works With | Google Home, Apple Home |
Audio
| Dolby Atmos | Yes |
| Surround Sound | Dolby Atmos, IMAX Enhanced, Dolby Digital Plus, Dolby Digital, DTS:X |
| eARC | Yes |
Connectivity
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| USB Ports | 2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Bluetooth | 5.4 |
| Ethernet | Yes |
| VESA Mount | 600x400 |
Power & Size
| Energy Star | No |
| Annual Energy | 575 |
| Weight | 66.0 kg / 145.5 lbs |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | TCL X11L 98" Series 97.5" | Sony Bravia Sony BRAVIA 5 98" 4K HDR Smart Mini-LED TV | LG OLED evo - C5 series LG - 77" Class C5 Series OLED evo AI 4K UHD Smart | Samsung S95 Samsung S95F 77" 4K HDR Smart OLED TV | Hisense U65QF Mini-LED Hisense - 75" Class U6 Series MiniLED QLED UHD 4K | Roku Mini-LED QLED 4K - Pro Roku - 65" Class Pro Series 4K QLED Mini-LED Smart |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 98 | 98 | 77 | 77 | 75 | 65 |
| Resolution | 4K (2160p) | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 | 3840x2160 |
| Panel Type | MiniLED | MiniLED | OLED | OLED | MiniLED | MiniLED |
| Refresh Rate | 144 | 120 | 120 | 120 | 144 | 120 |
| Hdr | Dolby Vision, HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10, HLG | Dolby Vision, HDR10, HLG | HDR10+ | Dolby Vision, HDR10+, HLG | Dolby Vision, HDR10+, HLG |
| Smart Platform | Google TV | Google TV | webOS | Tizen | Fire TV | Roku TV |
| Dolby Vision | true | true | true | false | true | true |
| Dolby Atmos | true | false | true | true | true | true |
| Hdmi Version | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 | 2.1 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Hdr | Audio | Smart | Gaming | Display | Connectivity | Social Proof | Picture Quality |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TCL X11L 98" Series 97.5" | 98.8 | 90.4 | 93.8 | 97.2 | 37.2 | 96 | 79.7 | 100 |
| Sony Bravia K98XR50 98" LED Compare | 92.9 | 73.7 | 91.5 | 94.9 | 75.3 | 97.2 | 99.5 | 86 |
| LG OLED evo - C5 series 77" Class C5 Series Compare | 92.9 | 90.4 | 95.3 | 99.9 | 95.6 | 98.6 | 99.5 | 43 |
| Samsung S95 S95F 77" Compare | 86.5 | 90.4 | 99.4 | 96.9 | 95.6 | 99.4 | 99.5 | 43 |
| Hisense U65QF Mini-LED 75" Class U6 Series MiniLED Compare | 98.8 | 90.4 | 93.8 | 96.5 | 69 | 97.2 | 97.6 | 97.1 |
| Roku Mini-LED QLED 4K - Pro 65" Class Pro Series Compare | 96.5 | 90.4 | 92.5 | 97.4 | 62.3 | 99 | 98.8 | 86 |