ViewSonic Omni VX2728J-2K 27 Inch 27" Black Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 27" |
| Resolution | 2560 (QHD) |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved | No |
Performance
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Response Time | 2.5 |
| Adaptive Sync | FreeSync Premium |
Color & HDR
| Brightness | 250 nits |
| Color Gamut | DCI-P3: 90% coverage (Typ)NTSC: 93% size (Typ)sRGB: 131% size (Typ) |
| HDR | HDR10 |
| HDR Support | HDR10 |
Connectivity
| HDMI Ports | 2 |
| Thunderbolt | No |
| Speakers | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Ergonomics
| Height Adjustable | Yes |
| Tilt | Yes |
| Swivel | Yes |
| Pivot | Yes |
| VESA Mount | 100x100 |
Features
| Webcam | No |
| Touchscreen | No |
| Weight | 4.7 kg / 10.4 lbs |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | ViewSonic Omni VX2728J-2K 27 Inch 27" | LG UltraGear LG - UltraGear 27" IPS Dual Mode (4K UHD 180Hz, | Samsung Odyssey Samsung Odyssey G7 27" UHD 4K 144Hz IPS AMD | ASUS ROG Strix ASUS ROG Strix 27 inch UHD 4K 160Hz IPS AMD | MSI MAG MSI 27" UHD DUAL MODE 4K 160Hz FHD 320Hz FreeSync | BenQ Mobiuz BenQ MOBIUZ EX271U 27" 4K HDR 165 Hz Gaming |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 |
| Resolution | 2560 x 1440 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 |
| Panel Type | IPS | IPS | IPS | IPS | IPS | IPS |
| Refresh Rate | 165 | 180 | 144 | 160 | 160 | 165 |
| Response Time Ms | 2.5 | 1 | 1 | 1 | 0.5 | 1 |
| Adaptive Sync | FreeSync Premium | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | FreeSync Premium |
| Hdr | HDR10 | HDR400 | HDR10+ | HDR10 | HDR1000 | HDR10 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Color | Compact | Display | Feature | Ergonomic | Performance | Connectivity | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ViewSonic Omni VX2728J-2K 27 Inch 27" | 84.3 | 78.7 | 71 | 82.4 | 96.5 | 85.8 | 96 | 71.4 |
| LG UltraGear 27" Dual Mode Compare | 89.8 | 80.4 | 90.5 | 82.4 | 96.5 | 94.1 | 99.9 | 97.3 |
| Samsung Odyssey G7 27" Compare | 95.1 | 78.7 | 90.5 | 82.4 | 96.5 | 90 | 98.9 | 90.6 |
| ASUS ROG Strix 27 inch Compare | 97.4 | 88.5 | 90.5 | 82.4 | 96.5 | 91.1 | 98.9 | 74 |
| MSI MAG 27" Compare | 97.1 | 80.4 | 90.5 | 82.4 | 96.5 | 97.6 | 96.7 | 76.2 |
| BenQ Mobiuz EX271U 27" Compare | 92 | 88.5 | 90.5 | 82.4 | 96.5 | 92.1 | 91.8 | 74 |