Lenovo 16" NB TP T16 Black Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen 7 7730U |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2.0 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
Graphics
| GPU | AMD Radeon 860M |
| Type | integrated |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
Connectivity
| USB Ports | 4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
Physical
| Weight | 1.9 kg / 4.2 lbs |
| OS | Windows 11 Pro |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Lenovo 16" NB TP T16 | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen 7 7730U | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 512 | 4096 | 2000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 16" 1920x1200 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | AMD Radeon 860M | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5080 | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Pro | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 1.9 | 1.5 | 1.6 | 1.2 | 1 | 1.3 |
| Battery (Wh) | - | 72 | - | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lenovo 16" NB TP T16 | 61.9 | 63 | 86.9 | 94.7 | 52.1 | 21.9 | 49.1 | 75.6 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 77.4 | 90.6 | 96.9 | 73.4 | 98.6 | 94.8 |
| ASUS ROG Zephyrus G14 14" 3K Compare | 90.6 | 90.9 | 94.3 | 96.8 | 94.1 | 75.2 | 91.6 | 55.8 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 75.6 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 55.8 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 95.1 | 42 | 86.9 | 94.7 | 81.2 | 87 | 72.3 | 75.6 |