ASUS ROG Strix 16" G16 2025 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong cpu (95th percentile) 97th
- Strong gpu (92th percentile) 95th
- Strong ram (91th percentile) 93th
- Strong screen (78th percentile) 92th
Cons
- Below average compact (8th percentile) 7th
- Below average port (29th percentile) 35th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 9 275HX |
| Cores | 24 |
| Frequency | 2.7 GHz |
| L3 Cache | 36 MB |
Graphics
| GPU | 5070 Ti |
| Type | discrete |
| VRAM | 32 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1000 GB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 2560 (QHD) |
| Refresh Rate | 240 Hz |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Yes |
Physical
| Weight | 2.7 kg / 6.0 lbs |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | ASUS ROG Strix 16" G16 | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | Lenovo Yoga Lenovo - Yoga Slim 9i - Copilot+ PC - 14" 4K 120Hz | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 9 275HX | Apple M5 | Intel Core Ultra 7 258V | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1000 | 4096 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 16" 2560x1600 | 14.2" 3024x1964 | 14" 3840x2400 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | Apple (10-Core) | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 2.7 | 1.5 | 1.2 | 1.2 | 1 | 1.3 |
| Battery (Wh) | - | 72 | 75 | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | User Sentiment | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ASUS ROG Strix 16" G16 | 96.7 | 89.7 | 93.2 | 34.7 | 83.2 | 6.7 | 72.3 | 91.9 | 55.8 | 94.6 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 77.4 | 90.6 | 96.9 | 73.4 | 98.6 | 99.6 | 94.8 | 99.4 |
| Lenovo Yoga Slim 9i 14" Compare | 65.7 | 66.6 | 94.6 | 90.6 | 99.9 | 84.7 | 72.3 | 84.7 | 75.6 | 90.3 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 78.2 | 75.6 | 96.5 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 91.9 | 55.8 | 88.1 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 95.1 | 42 | 86.9 | 94.7 | 81.2 | 87 | 72.3 | 91.9 | 75.6 | 97.4 |