MSI Crosshair 16" HX AI Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong cpu (91th percentile) 94th
- Strong gpu (83th percentile) 89th
- Strong screen (83th percentile) 87th
- Strong ram (81th percentile) 85th
Cons
- Below average compact (13th percentile) 10th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 7 255HX |
| Cores | 16 |
| Frequency | 2.1 GHz |
| L3 Cache | 30 MB |
Graphics
| GPU | RTX 5060 |
| Type | discrete |
| VRAM | 8 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 2560 (QHD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Thunderbolt | Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | WiFi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
Physical
| Weight | 2.5 kg / 5.5 lbs |
| Battery | 90 Wh |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | MSI Crosshair 16" HX AI | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo Legion Pro Series Legion Pro 7i Gen 10 (16 83F50019US | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 7 255HX | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 9 275HX | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 32 | 64 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 4096 | 2000 | 2048 | 1000 | 1000 |
| Screen | 16" 2560x1600 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 16" 2560x1600 | 14" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA GeForce RTX 5090 | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 2.5 | 1.5 | 1.6 | 2.7 | 1.2 | 1.3 |
| Battery (Wh) | 90 | 72 | - | 99 | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSI Crosshair 16" HX AI | 93.9 | 83.8 | 86.9 | 84.1 | 89 | 10.2 | 84.7 | 55.8 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 77.4 | 90.7 | 96.9 | 73.4 | 98.6 | 94.8 |
| ASUS ROG Zephyrus G14 14" 3K Compare | 90.7 | 90.9 | 94.3 | 96.8 | 94.1 | 75.2 | 91.6 | 55.8 |
| Lenovo Legion Pro Series Legion Pro 7i Gen 10 (16 Compare | 96.7 | 91.8 | 98.8 | 84.1 | 93.3 | 6.8 | 95.2 | 75.6 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.7 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 75.6 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 95 | 42 | 86.9 | 94.8 | 81.2 | 87 | 72.3 | 75.6 |