HP OMEN 16" Slim 16-an0934nr Gaming Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong storage (93th percentile) 95th
- Strong gpu (89th percentile) 91th
- Strong screen (85th percentile) 90th
- Strong cpu (83th percentile) 89th
Cons
- Below average compact (15th percentile) 11th
- Below average reliability (27th percentile) 23th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 9 285H |
| Cores | 13 |
| Frequency | 2.9 GHz |
| L3 Cache | 24 MB |
Graphics
| GPU | RTX 5070 |
| Type | discrete |
| VRAM | 8 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 2 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 2560 (QHD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Color Gamut | 100% sRGB |
Connectivity
| HDMI | 1x HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | WiFi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
Physical
| Weight | 2.4 kg / 5.4 lbs |
| Battery | 70 Wh |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | HP OMEN 16" Slim 16-an0934nr Gaming | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo Yoga Lenovo - Yoga Slim 9i - Copilot+ PC - 14" 4K 120Hz | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 9 285H | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 258V | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 2048 | 4096 | 2000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 16" 2560x1600 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 14" 3840x2400 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5080 | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 2.4 | 1.5 | 1.6 | 1.2 | 1.2 | 1 |
| Battery (Wh) | 70 | 72 | - | 75 | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | User Sentiment | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HP OMEN 16" Slim 16-an0934nr Gaming | 89.2 | 87.6 | 86.9 | 70.1 | 90.7 | 11.1 | 95.2 | 22.5 | 30.5 | 89.8 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 77.4 | 90.6 | 96.9 | 73.4 | 98.6 | 99.6 | 94.8 | 99.4 |
| ASUS ROG Zephyrus G14 14" 3K Compare | 90.6 | 90.9 | 94.3 | 96.8 | 94.1 | 75.2 | 91.6 | 91.9 | 55.8 | 97.4 |
| Lenovo Yoga Slim 9i 14" Compare | 65.7 | 66.6 | 94.6 | 90.6 | 99.9 | 84.7 | 72.3 | 84.7 | 75.6 | 90.3 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 78.2 | 75.6 | 96.5 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 91.9 | 55.8 | 88.1 |