Acer Aspire 15.6" 3 Touch Slim Laptop in Mettalic Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong storage (65th percentile) 93th
Cons
- Below average reliability (8th percentile) 9th
- Below average screen (16th percentile) 21th
- Below average gpu (18th percentile) 27th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | 2.8 GHz ryzen_5 |
| Cores | 4 |
| Frequency | 2.8 GHz |
Graphics
| GPU | Dedicated |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
Connectivity
| HDMI | HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Yes |
Physical
| Weight | 1.8 kg / 4.0 lbs |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Acer Aspire 15.6" 3 Touch Slim Laptop in Mettalic | Apple MacBook Air Apple 13" MacBook Air (M4, Sky Blue) | ASUS ZenBook ASUS - Zenbook 14 14" FHD+ OLED Touch Screen | Lenovo Yoga Lenovo - Yoga Slim 7x - Copilot+ PC - 14.5" 3K | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | Microsoft Surface Laptop Microsoft 13.8" Surface Laptop Copilot+ PC (7th |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | 2.8 GHz ryzen_5 | Apple M4 | Intel Core Ultra 9 Series 2 | Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-84-100 | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-84-100 |
| RAM (GB) | 16 | 24 | 32 | 32 | 32 | 16 |
| Storage (GB) | 1024 | 512 | 1000 | 1000 | 1000 | 1024 |
| Screen | 15.6" 1920x1080 | 13.6" 2560x1664 | 14" 1920x1200 | 14.5" 2944x1840 | 14" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | Dedicated | Apple M4 10-core | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Home | macOS Sequoia 15.1 | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 1.8 | 1.2 | 1.3 | 1.3 | 1.2 | 1.3 |
| Battery (Wh) | - | 53 | 75 | 70 | - | 54 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | User Sentiment | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Acer Aspire 15.6" 3 Touch Slim Laptop in Mettalic | 53.4 | 20.6 | 60.9 | 41.9 | 27.3 | 45.8 | 76.6 | 42.3 | 9.1 | 92.6 |
| Apple MacBook Air 13" Compare | 75.1 | 20.6 | 68.5 | 93.6 | 85.4 | 90.2 | 49.1 | 67.3 | 94.8 | 99.4 |
| ASUS ZenBook 14" Compare | 89.2 | 66.6 | 94.1 | 99.3 | 75.6 | 84.5 | 72.3 | 81.3 | 55.8 | 97.4 |
| Lenovo Yoga Slim 7x 14.5" 3K 90Hz Compare | 98.6 | 42 | 94.7 | 97.2 | 95.6 | 73.1 | 72.3 | 67.3 | 75.6 | 97.4 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 78.2 | 75.6 | 96.5 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" Compare | 98.6 | 42 | 60.9 | 95.9 | 81.2 | 87.1 | 84.7 | 50 | 75.6 | 99.4 |