HP OmniStudio X OmniStudio X 31.5" Meteor Silver 2025 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 7 258V |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2.2 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
Graphics
| GPU | Arc Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM | 16 GB |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
Build
| Form Factor | aio |
| PSU | 280 |
| Weight | 9.8 kg / 21.6 lbs |
Connectivity
| USB Ports | 6 |
| HDMI | 2x HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | 1x Ethernet |
System
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | HP OmniStudio X OmniStudio X 31.5" | Dell Alienware Dell Alienware Aurora Gaming Desktop | MSI EdgeXpert MSI EdgeXpert-11SUS AI Supercomputer | Lenovo Legion Lenovo - Legion Tower 5i Gaming Desktop - Intel | Acer Nitro Acer Nitro 60 Desktop Computer | ASUS ROG ROG NUC (2025) Gaming Mini PC with Intel Core |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 7 258V | Intel Core Ultra 9 285K | NVIDIA GB | Intel Core Ultra 7 265F | AMD Ryzen 9 7900 | Intel Core Ultra 9 |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 128 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 2048 | 4096 | 1000 | 2048 | 2048 |
| GPU | Intel Arc Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Form Factor | aio | Desktop | Mini | mid-tower | Desktop | Mini |
| Psu W | 280 | 1000 | 240 | 500 | 850 | 330 |
| OS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | NVIDIA DGX OS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HP OmniStudio X OmniStudio X 31.5" | 49.2 | 52.2 | 93.4 | 91.3 | 66.2 | 71.9 | 98.4 |
| Dell Alienware Aurora Gaming Compare | 97.8 | 87.9 | 86.3 | 99.4 | 93.1 | 71.9 | 93.8 |
| MSI EdgeXpert EdgeXpert-11SUS AI Supercomputer Compare | 99.1 | 95 | 99.1 | 91.1 | 98 | 41.2 | 85.9 |
| Lenovo Legion Tower 5i Gaming Compare | 87.5 | 74.6 | 88.5 | 99.4 | 59.3 | 71.9 | 99.8 |
| Acer Nitro 60 Compare | 86.8 | 84.7 | 79.5 | 77 | 93.1 | 36.1 | 87.1 |
| ASUS ROG NUC Gaming Compare | 92.2 | 87.9 | 79.5 | 85.7 | 93.1 | 41.2 | 89.8 |