Fujifilm X-T4 FUJIFILM X-T4 Mirrorless Camera (Silver) Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong display (98th percentile) 99th
- Strong stabilization (90th percentile) 98th
- Strong burst (89th percentile) 96th
- Strong video (86th percentile) 96th
Cons
- Below average sensor (31th percentile)
Specifications
Full Specifications
Sensor
| Type | 23.5 x 15.6 mm (APS-C) CMOS |
| Size | APS-C |
| Megapixels | 26.1 |
| ISO Range | 160 |
Autofocus
| AF Points | 425 |
| AF Type | Phase Detection: 425 |
Shooting
| Burst (Mechanical) | 15 |
| Burst (Electronic) | 20 |
| Max Shutter | 1/32000 |
| Electronic Shutter | Yes |
Video
| Max Resolution | 4K |
| 4K FPS | 60 |
| 1080p FPS | 240 |
| 10-bit | Yes |
| Log Profile | Yes |
Display & EVF
| Touchscreen | Yes |
| Articulating | Yes |
Build
| Weather Sealed | Yes |
| Weight | 0.5 kg / 1.2 lbs |
| Battery Life | 600 |
Connectivity
| USB | USB-C |
| HDMI | Micro-HDMI |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Fujifilm X-T4 FUJIFILM X-T4 Mirrorless Camera (Silver) | Sony Alpha 1 Sony a1 II Mirrorless Camera with 16-35mm f/2.8 | Nikon Z6 Nikon Z6 III Mirrorless Camera with 28-400mm f/4-8 | Canon EOS R6 Canon EOS R6 Mark III Mirrorless Camera with | Fujifilm X-T5 FUJIFILM X-T5 Mirrorless Camera (Silver) | Panasonic LUMIX GH7 Panasonic LUMIX GH7 Mirrorless Camera with 12-35mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Type | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless |
| Sensor | 26.1MP APS-C | 50.1MP Full Frame | 24.5MP Full Frame | 32.5MP Full Frame | 40.2MP APS-C | 25.2MP Four Thirds |
| AF Points | 425 | 759 | 299 | 1053 | 425 | 315 |
| Burst FPS | 15 | 30 | 20 | 40 | 15 | 75 |
| Video | 4K @60fps | 8K @120fps | 5K @120fps | 6K @120fps | 6K @60fps | 5K |
| IBIS | true | true | true | true | true | true |
| Weather Sealed | true | false | true | false | true | false |
| Weight (g) | 526 | 658 | 669 | 590 | 476 | 726 |