Sony Sony Alpha a9 III Mirrorless Camera with FE Review
نظرة عامة
الأداء
المزايا والعيوب
Pros
Cons
المواصفات التقنية
المواصفات الكاملة
Sensor
| Type | 35.6 x 23.8 mm (Full-Frame) CMOS |
| Megapixels | 25.2 |
| ISO Range | 250 |
Shooting
| Burst (Mechanical) | 120 |
| Max Shutter | 1/80000 |
| Electronic Shutter | Yes |
Video
| Max Resolution | 4K |
| 4K FPS | 120 |
| 10-bit | Yes |
| Codec | H.265, H.264 |
Display & EVF
| Screen Size | 3.2 |
| Touchscreen | Yes |
| Articulating | No |
| EVF Resolution | 9437184 |
Build
| Weather Sealed | Yes |
| Weight | 0.6 kg / 1.4 lbs |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB-C |
| HDMI | HDMI |
| Hot Shoe | Yes |
القيمة مقابل السعر
Price History
مقارنة بالمنافسين
| Spec | Sony Sony Alpha a9 III Mirrorless Camera with FE | Sony Alpha 1 Sony a1 II Mirrorless Camera with 28-70mm f/2 Lens | Nikon Z6 Nikon Z6 III Mirrorless Camera with 28-400mm f/4-8 | Canon EOS R6 Canon EOS R6 Mark III Mirrorless Camera with | Fujifilm X-T5 FUJIFILM X-T5 Mirrorless Camera (Silver) | Panasonic LUMIX GH7 Panasonic LUMIX GH7 Mirrorless Camera with 12-35mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Type | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless |
| Sensor | 25.2MP | 50.1MP Full Frame | 24.5MP Full Frame | 32.5MP Full Frame | 40.2MP APS-C | 25.2MP Four Thirds |
| AF Points | - | 759 | 299 | 1053 | 425 | 315 |
| Burst FPS | 120 | 30 | 20 | 40 | 15 | 75 |
| Video | 4K @120fps | 8K @120fps | 5K @120fps | 6K @120fps | 6K @60fps | 5K |
| IBIS | true | true | true | true | true | true |
| Weather Sealed | true | false | true | false | true | false |
| Weight (g) | 615 | 658 | 669 | 590 | 476 | 726 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |