MSI Venture Venture 16 AI A2HM Venture 16 AI A2HMTG-047US 16" Touchscreen Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong ram (81th percentile) 86th
- Strong cpu (79th percentile) 85th
- Strong storage (78th percentile) 84th
Cons
- Below average compact (30th percentile) 23th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 7 255H |
| Cores | 16 |
| Frequency | 5.1 GHz |
| L3 Cache | 24 MB |
Graphics
| GPU | Arc Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM | 16 GB |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
Connectivity
| HDMI | 1 x HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 6E |
| Bluetooth | Yes |
Physical
| Weight | 1.9 kg / 4.2 lbs |
| Battery | 55 Wh |
| OS | Windows 11 Pro |