Dell Dell P3223QE 31.5" 4K UHD LED LCD Monitor - 16:9 - Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 31.5" |
| Resolution | 3840 (4K UHD) |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Performance
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Response Time | 5 |
Color & HDR
| Brightness | 350 nits |
| Color Gamut | 99% sRGB |
Connectivity
| Speakers | No |
Ergonomics
| Height Adjustable | Yes |
| Tilt | Yes |
| Swivel | Yes |
| Pivot | Yes |
| VESA Mount | 100x100 |
Features
| Weight | 5.7 kg / 12.5 lbs |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Dell Dell P3223QE 31.5" 4K UHD LED LCD Monitor - 16:9 - | Samsung Odyssey Samsung - 57" Odyssey Neo G9 Dual 4K UHD Quantum | LG UltraGear LG UltraGear 45" WUHD DUAL MODE 4K 165Hz FHD 330Hz | MSI MPG MSI 27 inch WQHD 2K 1440P 360Hz with AMD FreeSync | ASUS ROG Swift ASUS Republic of Gamers Swift OLED PG27UCDM 26.5" | BenQ MOBIUZ BenQ MOBIUZ EX271U 27" 4K HDR 165 Hz Gaming |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 31.5 | 57 | 45 | 27 | 27 | 27 |
| Resolution | 3840 x 2160 | 7680 x 2160 | 5120 x 2160 | 2560 x 1440 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 |
| Panel Type | IPS | VA | OLED | OLED | OLED | IPS |
| Refresh Rate | 60 | 240 | 165 | 360 | 240 | 165 |
| Response Time Ms | 5 | 1 | - | 0 | - | 1 |
| Adaptive Sync | - | FreeSync Premium Pro | G-Sync Compatible | FreeSync Premium Pro | G-Sync Compatible | FreeSync Premium |
| Hdr | - | HDR10+ | HDR10 | HDR400 | HDR400 | HDR10 |