HP 14" Eclipse Gray Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| Cores | 8 |
| L3 Cache | 12 MB |
Graphics
| GPU | Intel Arc |
| Type | integrated |
| VRAM | 16 GB |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | LPDDR5X |
| Storage | 2 TB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 14" |
| Resolution | 2880 |
| Panel | OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 500 nits |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| Thunderbolt | 2x Thunderbolt |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 |
Physical
| Weight | 1.3 kg / 3.0 lbs |
| OS | Windows 11 Home |