HP HP Series 7 Pro 39.7" 5K2K HDR Curved Video Review
نظرة عامة
الأداء
المزايا والعيوب
Pros
Cons
المواصفات التقنية
المواصفات الكاملة
Display
| Size | 39.7" |
| Resolution | 5120 x 2160 |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Curved | Yes |
| Curvature | 2500 |
Performance
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Response Time | 5 |
Color & HDR
| Brightness | 300 nits |
| Color Gamut | 1.07 Billion Colors (8-Bit+FRC) |
| Color Depth | 10 bit |
| HDR | HDR |
| HDR Support | HDR |
Connectivity
| USB-C | 2 |
| Thunderbolt | 2 |
| Speakers | Yes |
Ergonomics
| Height Adjustable | Yes |
| Tilt | Yes |
| Swivel | Yes |
| Pivot | No |
| VESA Mount | 100x100 |
Features
| Webcam | Yes |
| Touchscreen | No |
| Power | 310 |
| Weight | 14.2 kg / 31.3 lbs |
القيمة مقابل السعر
مقارنة بالمنافسين
| Spec | HP HP Series 7 Pro 39.7" 5K2K HDR Curved Video | Samsung Odyssey Samsung - 57" Odyssey Neo G9 Dual 4K UHD Quantum | LG UltraGear LG UltraGear 45" WUHD DUAL MODE 4K 165Hz FHD 330Hz | ASUS ROG Swift ASUS Republic of Gamers Swift OLED PG27UCDM 26.5" | MSI MPG MSI 27 inch WQHD 2K 1440P 360Hz with AMD FreeSync | Dell UltraSharp Dell UltraSharp 27" 4K HDR 120 Hz Monitor (2-Pack) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 39.70000076293945 | 57 | 45 | 27 | 27 | 27 |
| Resolution | 5120 x 2160 | 7680 x 2160 | 5120 x 2160 | 3840 x 2160 | 2560 x 1440 | 3840 x 2160 |
| Panel Type | IPS | VA | OLED | OLED | OLED | IPS |
| Refresh Rate | 60 | 240 | 165 | 240 | 360 | 120 |
| Response Time Ms | 5 | 1 | - | - | 0 | 5 |
| Adaptive Sync | - | FreeSync Premium Pro | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | FreeSync Premium Pro | - |
| Hdr | HDR | HDR10+ | HDR10 | HDR400 | HDR400 | HDR |