ASUS Zenbook ASUS Zenbook 14 OLED 2024 Laptop, 16-Core Intel Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong ram (92th percentile) 93th
- Strong cpu (83th percentile) 87th
- Strong screen (69th percentile) 79th
- Strong storage (65th percentile) 72th
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 9 285H |
| Cores | 16 |
| Frequency | 2.9 GHz |
| L3 Cache | 24 MB |
Graphics
| GPU | Arc Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM | 16 GB |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 14" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | OLED |
Connectivity
| Thunderbolt | Thunderbolt 4 |
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Yes |
Physical
| Weight | 3.2 kg / 7.0 lbs |
| OS | Windows 11 Home |
vs Competition
| Spec | ASUS Zenbook ASUS Zenbook 14 OLED 2024 Laptop, 16-Core Intel | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo Legion Lenovo Legion Pro 5i Gen 10 Intel Laptop, | MSI Creator MSI Creator M14 A13V A13VF-081US 14" 2.8K Laptop, | HP ZBook HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 9 285H | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 255HX | Intel Core i7 13620H | AMD Ryzen AI Max Pro 385 |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 32 | 16 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 4096 | 1000 | 1024 | 2048 | 1024 |
| Screen | 14" 1920x1200 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 16" 2560x1600 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | Intel Arc Graphics | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5060 | NVIDIA GeForce RTX 4060 | AMD Radeon |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business) | Windows 11 Pro |
| Weight (kg) | 3.2 | 1.5 | 1.6 | 0.5 | 1.6 | 2.6 |
| Battery (Wh) | - | 72 | - | 80 | - | 74 |