ASUS ROG Strix ASUS ROG Strix G16 - 16" FHD+ 165 Hz - Intel Core Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong port (100th percentile) 99th
- Strong cpu (89th percentile) 92th
- Strong gpu (83th percentile) 83th
- Strong storage (78th percentile) 82th
Cons
- Below average compact (8th percentile) 8th
- Below average ram (21th percentile)
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core i9 14900HX |
| Cores | 24 |
| Frequency | 2.2 GHz |
| L3 Cache | 36 MB |
Graphics
| GPU | RTX 5060 |
| Type | discrete |
| VRAM | 8 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Brightness | 300 nits |
| Color Gamut | SRGB 100% |
Connectivity
| USB-C Ports | 1 |
| USB Ports | 4 |
| Thunderbolt | 1x Thunderbolt |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
Physical
| Weight | 2.7 kg / 6.0 lbs |
| Battery | 90 Wh |
| OS | Windows 11 Home |
vs Competition
| Spec | ASUS ROG Strix ASUS ROG Strix G16 - 16" FHD+ 165 Hz - Intel Core | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo Legion Lenovo Legion Pro 5i Gen 10 Intel Laptop, | MSI Creator MSI Creator M14 A13V A13VF-081US 14" 2.8K Laptop, | HP ZBook HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core i9 14900HX | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 255HX | Intel Core i7 13620H | AMD Ryzen AI Max Pro 385 |
| RAM (GB) | 16 | 32 | 32 | 16 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 4096 | 1000 | 1024 | 2048 | 1024 |
| Screen | 16" 1920x1200 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 16" 2560x1600 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5060 | NVIDIA GeForce RTX 4060 | AMD Radeon |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business) | Windows 11 Pro |
| Weight (kg) | 2.7 | 1.5 | 1.6 | 0.5 | 1.6 | 2.6 |
| Battery (Wh) | 90 | 72 | - | 80 | - | 74 |