Lenovo IdeaPad 14" 5i Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong compact (77th percentile) 76th
- Strong reliability (75th percentile) 75th
Cons
- Below average storage (12th percentile) 21th
- Below average ram (18th percentile) 29th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 5 225U |
| Cores | 12 |
| L3 Cache | 12 MB |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Type | integrated |
Memory & Storage
| RAM | 8 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 256 GB |
Display
| Size | 14" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
Connectivity
| HDMI | 1 x HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
Physical
| Weight | 1.6 kg / 3.5 lbs |