Motorola Motorola G 5G (2024) PB0L0000US Review
Visão geral
Desempenho
Prós e contras
Pros
Cons
Especificações
Especificações completas
Display
| Screen Size | 6.6 |
| Display Type | LCD |
| Resolution | 1600 x 720 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 400 nits |
Performance
| Processor | Snapdragon® 4 Gen 1 Mobile Platform |
| Processor Model | Snapdragon® 4 Gen 1 Mobile Platform |
| CPU Speed | 2 |
| RAM | 4 MB |
| Storage | 128 GB |
Camera
| Main Camera | 50 |
| Camera Count | 1 |
| Front Camera | 8 |
| Video | 1080p |
Battery & Charging
| Battery | 5000 Wh |
| Fast Charging | Motorola TurboPower |
| Connector | USB-C |
Connectivity
| 5G | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB-C |
| SIM | Nano SIM, eSIM |
| eSIM | Yes |
Design & Build
| Form Factor | Standard |
| Weight | 0.2 kg / 0.4 lbs |
| Fingerprint | Yes |
| Face Recognition | Yes |
| OS | Android 14 |
| Headphone Jack | Yes |
Custo-benefício
Face à concorrência
| Spec | Motorola Motorola G 5G (2024) PB0L0000US | Samsung Samsung Galaxy S26 SM-S948UZKEXAA | Motorola Moto G PB6V0014US | Google Google Pixel 10 GA10091-US | OnePlus OnePlus 15 5011116281 | Apple Unlocked iPhone 15/15 Plus MTLY3LL/A |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.6 | 6.9 | 6.7 | 6.4 | 6.8 | 6.1 |
| Display Type | LCD | OLED | AMOLED | OLED | OLED | OLED |
| Refresh Rate | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 60 |
| Processor | Snapdragon® 4 Gen 1 Mobile Platform | Snapdragon® 8 Elite Gen 5 for Galaxy | Snapdragon® 6 Gen 3 Mobile Platform | Tensor | 8 Elite Gen 5 | A16 |
| RAM (GB) | 4 | 12 | 8 | 16 | 16 | - |
| Storage (GB) | 128 | 512 | 1024 | 256 | 512 | 128 |
| Rear Camera Mp | 50 | 200 | 50 | 48 | 50 | 48 |
| Front Camera Mp | 8 | 12 | 32 | 10 | 32 | - |
| Battery Capacity Mah | 5000 | 5000 | 5000 | 5015 | 7300 | - |
| Charging Wattage | - | 60 | 68 | - | - | - |
| Wireless Charging | - | true | true | - | - | - |
| Five (g) | true | true | true | true | true | true |
| Water Resistance | - | IP68 | IP68 | IP68 | IP69 | - |
| Operating System | Android 14 | Android 16 | Android 15 | Android 16 | Android 16 | iPadOS 17 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |