Lenovo 5 Series 15.3" Legion 5a Gen 11 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong screen (88th percentile) 91th
- Strong gpu (83th percentile) 83th
- Strong reliability (75th percentile) 75th
- Strong cpu (68th percentile) 75th
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen AI 7 450 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2.0 GHz |
| L3 Cache | 8 MB |
Graphics
| GPU | RTX 5060 |
| Type | discrete |
| VRAM | 8 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 15.3" |
| Resolution | 2560 (QHD) |
| Panel | OLED |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Brightness | 500 nits |
Connectivity
| HDMI | HDMI® 2.1 (supports resolution up to 8K@60Hz or 4K@120Hz) |
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
Physical
| Weight | 1.9 kg / 4.1 lbs |
| Battery | 80 Wh |
| OS | Windows 11 Home |