NAIKLULU Gaming Laptop,15.6 Inch Laptop Computer,16GB RAM Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
- Below average reliability (3th percentile) 3th
- Below average screen (16th percentile) 21th
- Below average port (21th percentile) 21th
- Below average ram (32th percentile)
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen 5 7430U |
| Cores | 6 |
| Frequency | 1.8 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
Graphics
| GPU | AMD Ryzen Z1 Extreme |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| Storage | 1 TB |
Display
| Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 5 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
Physical
| Weight | 1.6 kg / 3.5 lbs |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | NAIKLULU Gaming Laptop,15.6 Inch Laptop Computer,16GB RAM | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo Legion Lenovo Legion Pro 5i Gen 10 Intel Laptop, | MSI Creator MSI Creator M14 A13V A13VF-081US 14" 2.8K Laptop, | HP ZBook HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen 5 7430U | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 255HX | Intel Core i7 13620H | AMD Ryzen AI Max Pro 385 |
| RAM (GB) | 16 | 32 | 32 | 16 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 4096 | 1000 | 1024 | 2048 | 1024 |
| Screen | 15.6" 1920x1080 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 16" 2560x1600 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | AMD Ryzen Z1 Extreme | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5060 | NVIDIA GeForce RTX 4060 | AMD Radeon |
| OS | - | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business) | Windows 11 Pro |
| Weight (kg) | 1.6 | 1.5 | 1.6 | 0.5 | 1.6 | 2.6 |
| Battery (Wh) | - | 72 | - | 80 | - | 74 |