Acer Predator Acer Predator X32 X2bmiiphx Gaming Monitor 31.5" Review
Aperçu
Performances
Avantages et inconvénients
Pros
Cons
Caractéristiques techniques
Fiche technique complète
Display
| Size | 31.5" |
| Resolution | 3840 (4K UHD) |
| Panel Type | OLED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Performance
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Adaptive Sync | FreeSync Premium Pro |
Color & HDR
| Brightness | 250 nits |
| Color Gamut | DCI-P3 99% Wide Color Gamut |
| HDR | HDR |
| HDR Support | HDR |
Connectivity
| HDMI Ports | 2 |
| Speakers | Yes |
Ergonomics
| Height Adjustable | Yes |
| Tilt | Yes |
| Swivel | Yes |
| Pivot | No |
| VESA Mount | 75x75 |
Features
| Webcam | No |
| Weight | 6.7 kg / 14.9 lbs |
Rapport qualité-prix
Face à la concurrence
| Spec | Acer Predator Acer Predator X32 X2bmiiphx Gaming Monitor 31.5" | Samsung Odyssey Samsung - 57" Odyssey Neo G9 Dual 4K UHD Quantum | LG UltraGear LG UltraGear 45" WUHD DUAL MODE 4K 165Hz FHD 330Hz | ASUS ROG Swift ASUS Republic of Gamers Swift OLED PG27UCDM 26.5" | MSI MPG MSI 27 inch WQHD 2K 1440P 360Hz with AMD FreeSync | Dell UltraSharp Dell UltraSharp 27" 4K HDR 120 Hz Monitor (2-Pack) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 31.5 | 57 | 45 | 27 | 27 | 27 |
| Resolution | 3840 x 2160 | 7680 x 2160 | 5120 x 2160 | 3840 x 2160 | 2560 x 1440 | 3840 x 2160 |
| Panel Type | OLED | VA | OLED | OLED | OLED | IPS |
| Refresh Rate | 240 | 240 | 165 | 240 | 360 | 120 |
| Response Time Ms | - | 1 | - | - | 0 | 5 |
| Adaptive Sync | FreeSync Premium Pro | FreeSync Premium Pro | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | FreeSync Premium Pro | - |
| Hdr | HDR | HDR10+ | HDR10 | HDR400 | HDR400 | HDR |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |