ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" OLED 3K 120Hz Gaming Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong screen (89th percentile) 97th
- Strong gpu (83th percentile) 94th
- Strong cpu (77th percentile) 94th
- Strong compact (67th percentile) 83th
Cons
- Below average port (29th percentile)
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen 9 270 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 4.0 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
Graphics
| GPU | RTX 5060 |
| Type | discrete |
| VRAM | 8 GB |
| VRAM Type | GDDR7 |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1000 GB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 14" |
| Resolution | 2880 |
| Panel | OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 500 nits |
Connectivity
| USB Ports | 4 |
| HDMI | 1x HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Yes |
Physical
| Weight | 1.5 kg / 3.3 lbs |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" OLED 3K 120Hz Gaming | ASUS ROG Flow ASUS ROG Flow - AMD Ryzen AI MAX+ 395 AMD Radeon | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | Lenovo ThinkPad Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 16" UHD+ OLED Touchscreen | MSI Creator MSI Creator M14 A13V A13VF-081US 14" 2.8K Laptop, | HP ZBook HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen 9 270 | AMD Ryzen AI Max+ 395 | Apple M5 | Intel Core Ultra 7 165H | Intel Core i7 13620H | AMD Ryzen AI Max+ Pro 395 |
| RAM (GB) | 16 | 128 | 32 | 64 | 32 | 128 |
| Storage (GB) | 1000 | 1024 | 4096 | 2048 | 2048 | 2048 |
| Screen | 14" 2880x1800 | 13.4" 2560x1600 | 14.2" 3024x1964 | 16" 3840x2160 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 | AMD Radeon 8060 | Apple (10-Core) | NVIDIA RTX 2000 Ada Generation | NVIDIA GeForce RTX 4060 | AMD Radeon |
| OS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | macOS | Windows 11 Pro, English | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business) | Windows 11 Pro |
| Weight (kg) | 1.5 | 1.2 | 1.5 | 1.8 | 1.6 | 2.5 |
| Battery (Wh) | - | 70 | 72 | 90 | - | 74 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |