Dough Spectrum Spectrum One Matte 27" 2024 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 27" |
| Resolution | 3840 (4K UHD) |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved | No |
Performance
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Response Time | 1 |
| Adaptive Sync | G-Sync Compatible |
Color & HDR
| Brightness | 750 nits |
| Color Gamut | DCI-P3 98%, sRGB 100% |
| HDR | HDR10 |
| HDR Support | HDR10 |
Connectivity
| HDMI Ports | 4 |
| Speakers | No |
Ergonomics
| Height Adjustable | No |
| Tilt | No |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| VESA Mount | 100x100 |
Features
| Weight | 7.0 kg / 15.4 lbs |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Dough Spectrum Spectrum One Matte 27" | LG UltraGear LG - UltraGear 27" IPS Dual Mode (4K UHD 180Hz, | MSI MAG MSI MAG 321CUP QD-OLED 31.5" 4K HDR 165 Hz Curved | ASUS ROG Swift ASUS ROG Swift 32" 4K OLED Gaming Monitor PG32UCDP | Samsung Odyssey Samsung Odyssey G95C 49" Dual 1440p HDR 240 Hz | Apple Studio Display Apple - Studio Display - Standard glass - |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 27 | 27 | 32 | 32 | 49 | 27 |
| Resolution | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 | 5120 x 1440 | 5120 x 2880 |
| Panel Type | IPS | IPS | OLED | OLED | VA | IPS |
| Refresh Rate | 144 | 180 | 165 | 240 | 240 | 60 |
| Response Time Ms | 1 | 1 | 0 | - | 1 | - |
| Adaptive Sync | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | FreeSync Premium Pro | - |
| Hdr | HDR10 | HDR400 | HDR400 | HDR10 | HDR10+ | ✗ |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Color | Compact | Display | Feature | Ergonomic | Performance | Connectivity | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dough Spectrum Spectrum One Matte 27" | 99.1 | 28.2 | 90.5 | 82.4 | 63.1 | 90 | 94.3 | 42.4 |
| LG UltraGear 27" Dual Mode Compare | 89.8 | 80.4 | 90.5 | 82.4 | 96.5 | 94.1 | 99.9 | 97.3 |
| MSI MAG 321cup Qd-oled 31.5" Compare | 99 | 8.2 | 98.7 | 97.2 | 96.5 | 99.8 | 89.4 | 99.3 |
| ASUS ROG Swift 32" Compare | 99.9 | 72.4 | 98.7 | 82.4 | 87.8 | 81.3 | 96.7 | 97.3 |
| Samsung Odyssey G95C 49" Dual Compare | 97.2 | 50.4 | 87.6 | 82.4 | 87.8 | 96.3 | 98.1 | 94.8 |
| Apple Studio Display Studio Display Standard glass Tilt-adjustable stand Compare | 96.7 | 80.4 | 99.4 | 99.6 | 72.3 | 22.5 | 96 | 98.1 |