Lenovo LOQ 15.6 2024 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong storage (97th percentile) 98th
- Strong ram (81th percentile) 89th
- Strong gpu (80th percentile) 87th
- Strong reliability (75th percentile) 81th
Cons
- Below average screen (16th percentile) 28th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core i9 13900H |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2.6 GHz |
| L3 Cache | 24 MB |
Graphics
| GPU | RTX 4060 |
| Type | discrete |
| VRAM | 8 GB |
| VRAM Type | GDDR6 |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 4 TB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 144 Hz |
Connectivity
| HDMI | HDMI |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
Physical
| Weight | 2.3 kg / 5.0 lbs |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Lenovo LOQ 15.6 | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core i9 13900H | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 4096 | 4096 | 2000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 15.6" 1920x1080 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5080 | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 2.3 | 1.5 | 1.6 | 1.2 | 1 | 1.3 |
| Battery (Wh) | - | 72 | - | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | User Sentiment | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lenovo LOQ 15.6 | 81.1 | 81.4 | 86.8 | 49.8 | 63.6 | 27.7 | 97.6 | 55.1 | 76 | 89 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.8 | 20.5 | 77.2 | 90.6 | 96.9 | 73.8 | 98.6 | 99.6 | 95.1 | 99.4 |
| ASUS ROG Zephyrus G14 14" 3K Compare | 90.6 | 90.9 | 94.3 | 96.8 | 94.1 | 75.5 | 91.6 | 91.9 | 56 | 97.3 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 68.8 | 66.4 | 86.8 | 90.6 | 93.5 | 85.3 | 72.1 | 78.2 | 76 | 96.5 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.6 | 66.4 | 86.8 | 98.3 | 90.5 | 95.5 | 72.1 | 91.9 | 56 | 88 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 95 | 41.9 | 86.8 | 94.7 | 81.1 | 87.4 | 72.1 | 91.9 | 76 | 97.3 |