Celeron 15.6 inch Laptop Computer,N150 Quad-Core Processor Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong gpu (86th percentile) 85th
- Strong storage (65th percentile) 78th
Cons
- Below average reliability (3th percentile) 4th
- Below average cpu (9th percentile) 7th
- Below average port (15th percentile) 21th
- Below average screen (16th percentile) 27th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Processor N150 |
| Cores | 4 |
| L3 Cache | 6 MB |
Graphics
| GPU | Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM | 16 GB |
| VRAM Type | GDDR6 |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR4 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 5 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
Physical
| Weight | 1.2 kg / 2.7 lbs |
| OS | Windows 11 Pro |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Celeron 15.6 inch Laptop Computer,N150 Quad-Core Processor | Apple MacBook Air Apple 13" MacBook Air (M4, Sky Blue) | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | Lenovo Yoga Lenovo - Yoga 9i 2-in-1 Aura Edition - Copilot+ PC | ASUS ZenBook ASUS - Zenbook S 14 14" 3K OLED Touch Screen | Microsoft Surface Laptop Microsoft 13.8" Surface Laptop Copilot+ PC (7th |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Processor N150 | Apple M4 | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-84-100 |
| RAM (GB) | 16 | 24 | 32 | 32 | 32 | 16 |
| Storage (GB) | 1024 | 512 | 1000 | 1000 | 1000 | 1024 |
| Screen | 15.6" 1920x1080 | 13.6" 2560x1664 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | AMD Graphics | Apple M4 10-core | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Pro | macOS Sequoia 15.1 | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 1.2 | 1.2 | 1.2 | 1.3 | 1.2 | 1.3 |
| Battery (Wh) | - | 53 | - | 75 | 72 | 54 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Celeron 15.6 inch Laptop Computer,N150 Quad-Core Processor | 6.6 | 85.4 | 31.9 | 20.6 | 27.3 | 53.5 | 76.6 | 3.5 | 77.5 |
| Apple MacBook Air 13" Compare | 75.1 | 20.6 | 68.5 | 93.6 | 85.3 | 90.2 | 49.1 | 94.8 | 99.4 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.5 | 93.5 | 84.9 | 72.4 | 75.6 | 96.5 |
| Lenovo Yoga 9i 2-in-1 Aura Edition 14" 3K 120Hz Compare | 65.7 | 66.6 | 94.6 | 90.5 | 95.7 | 83.3 | 72.4 | 75.6 | 97.4 |
| ASUS ZenBook S 14" 3K Compare | 65.7 | 66.6 | 94.6 | 99.3 | 94.1 | 86.8 | 72.4 | 55.7 | 97.4 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" Compare | 98.6 | 42 | 61 | 95.8 | 81.2 | 87.1 | 84.7 | 75.6 | 99.4 |