Lenovo ThinkPad 16" E16 Gen 3 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong ram (100th percentile) 100th
- Strong gpu (98th percentile) 96th
- Strong cpu (85th percentile) 93th
- Strong reliability (75th percentile) 91th
Cons
- Below average compact (10th percentile) 8th
- Below average storage (34th percentile) 35th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | 1.3 GHz intel_core_ultra_5 |
| Cores | 12 |
Graphics
| GPU | Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM | 48 GB |
| VRAM Type | GDDR6 |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 6E |
Physical
| Weight | 2.7 kg / 5.9 lbs |
| OS | Windows 11 Pro |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Lenovo ThinkPad 16" E16 Gen 3 | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Nano-Texture Glass, | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | 1.3 GHz intel_core_ultra_5 | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 16 | 24 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 512 | 2048 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 16" 1920x1200 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | AMD Graphics | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Pro | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 2.7 | 1.5 | 1.6 | 1.2 | 1 | 1.3 |
| Battery (Wh) | - | 72 | - | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | User Sentiment | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lenovo ThinkPad 16" E16 Gen 3 | 90.6 | 96.1 | 99.9 | 50.1 | 52.1 | 7.8 | 49.1 | 34.5 | 75.6 | 92.6 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 68.5 | 90.6 | 96.9 | 73.4 | 95.2 | 91.9 | 94.8 | 95.5 |
| ASUS ROG Zephyrus G14 14" 3K Compare | 90.6 | 89.7 | 94.3 | 96.8 | 94.1 | 75.2 | 72.3 | 78.2 | 55.8 | 95.5 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 78.2 | 75.6 | 96.5 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 91.9 | 55.8 | 88.1 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 95.1 | 42 | 86.9 | 94.7 | 81.2 | 87 | 72.3 | 91.9 | 75.6 | 97.4 |