Lenovo Slim 7 Slim 7 14ILL10 14" Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong reliability (75th percentile) 98th
- Strong screen (69th percentile) 85th
- Strong compact (67th percentile) 84th
- Strong storage (65th percentile) 76th
Cons
- Below average port (7th percentile) 8th
- Below average gpu (18th percentile)
- Below average ram (32th percentile)
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 7 256V |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2.2 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
Graphics
| GPU | Arc Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM | 16 GB |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 14" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | OLED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Connectivity
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 / USB4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
Physical
| Weight | 1.3 kg / 2.8 lbs |
| Battery | 70 Wh |
| OS | Windows 11 Home, English |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Lenovo Slim 7 Slim 7 14ILL10 14" | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Flow ASUS ROG Flow - AMD Ryzen AI MAX+ 395 AMD Radeon | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 7 256V | Apple M5 | AMD Ryzen AI Max+ 395 | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 16 | 32 | 128 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 4096 | 1024 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 14" 1920x1200 | 14.2" 3024x1964 | 13.4" 2560x1600 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | Intel Arc Graphics | Apple (10-Core) | AMD Radeon 8060 | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Home, English | macOS | Windows 11 Pro | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 1.3 | 1.5 | 1.2 | 1.2 | 1 | 1.3 |
| Battery (Wh) | 70 | 72 | 70 | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | User Sentiment | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lenovo Slim 7 Slim 7 14ILL10 14" | 69 | 66.6 | 60.9 | 75 | 73.7 | 84.4 | 84.7 | 7.7 | 75.6 | 98 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 77.4 | 90.6 | 96.9 | 73.4 | 98.6 | 99.6 | 94.8 | 99.4 |
| ASUS ROG Flow GZ302EA-XS99 Compare | 95.5 | 80.9 | 99.5 | 98.9 | 89.8 | 93.4 | 76.6 | 56.9 | 55.8 | 99.4 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 78.2 | 75.6 | 96.5 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 91.9 | 55.8 | 88.1 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 95.1 | 42 | 86.9 | 94.7 | 81.2 | 87 | 72.3 | 91.9 | 75.6 | 97.4 |