Lenovo ThinkPad 14" E14 Gen 6 14.0" Touch Screen Black Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong port (99th percentile) 97th
- Strong compact (79th percentile) 78th
- Strong reliability (75th percentile) 76th
Cons
- Below average gpu (18th percentile) 21th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen 7 7735U |
| Cores | 8 |
| Frequency | 2.7 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
Graphics
| GPU | 680M |
| Type | integrated |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 14" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 300 nits |
| Color Gamut | 45% NTSC |
Connectivity
| USB Ports | 4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
Physical
| Weight | 1.4 kg / 3.2 lbs |
| Battery | 47 Wh |
| OS | Windows 11 Pro |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Lenovo ThinkPad 14" E14 Gen 6 14.0" Touch Screen | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Nano-Texture Glass, | ASUS ROG Flow ASUS ROG Flow - AMD Ryzen AI MAX+ 395 AMD Radeon | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen 7 7735U | Apple M5 | AMD Ryzen AI Max+ 395 | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 16 | 24 | 128 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 512 | 2048 | 1024 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 14" 1920x1200 | 14.2" 3024x1964 | 13.4" 2560x1600 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | AMD Radeon Graphics 680M | Apple (10-Core) | AMD Radeon 8060 | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Pro | macOS | Windows 11 Pro | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 1.4 | 1.5 | 1.2 | 1.2 | 1 | 1.3 |
| Battery (Wh) | 47 | 72 | 70 | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lenovo ThinkPad 14" E14 Gen 6 14.0" Touch Screen | 70.1 | 20.6 | 66.9 | 96.8 | 68 | 77.7 | 59.2 | 75.6 | 50.2 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 68.5 | 90.6 | 96.9 | 73.4 | 95.2 | 94.8 | 95.5 |
| ASUS ROG Flow GZ302EA-XS99 Compare | 95.5 | 80.9 | 99.5 | 98.9 | 89.8 | 93.4 | 76.6 | 55.8 | 99.4 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 75.6 | 96.5 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 55.8 | 88.1 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 95.1 | 42 | 86.9 | 94.7 | 81.2 | 87 | 72.3 | 75.6 | 97.4 |