Canon EOS1DX Mark III DSLR Camera Kit Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong af (100th percentile) 100th
- Strong connectivity (100th percentile) 93th
- Strong burst (92th percentile) 89th
- Strong video (89th percentile) 89th
Cons
- Below average build (4th percentile) 1th
- Below average sensor (31th percentile)
Specifications
Full Specifications
Sensor
| Type | 35.9 x 23.9 mm (Full-Frame) CMOS |
| Megapixels | 20.1 |
| ISO Range | 100 |
Autofocus
| AF Points | 191 |
| AF Type | Phase Detection: 191 (155 Cross-Type) |
Shooting
| Burst (Mechanical) | 20 |
| Max Shutter | 1/8000 |
| Electronic Shutter | Yes |
Video
| Max Resolution | 5K |
| 10-bit | Yes |
| Log Profile | Yes |
Display & EVF
| Screen Size | 3.2 |
| Touchscreen | Yes |
Build
| Weight | 1.2 kg / 2.7 lbs |
| Battery Life | 2850 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB-C |
| HDMI | Mini-HDMI |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Canon EOS1DX Mark III DSLR Camera Kit | Nikon Z Nikon Z9 Mirrorless Camera | Sony Alpha Sony a9 III Mirrorless Camera | Fujifilm X-H FUJIFILM X-H2 Mirrorless Camera | Panasonic Lumix GH Panasonic LUMIX GH7 Mirrorless Camera with 12-35mm | OM System OM OM SYSTEM OM-1 Mark II Mirrorless Camera |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Type | - | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless | Mirrorless |
| Sensor | 20.1MP | 45.7MP Full Frame | 24.6MP Full Frame | 40.2MP APS-C | 25.2MP Four Thirds | 22.9MP Micro Four Thirds |
| AF Points | 191 | 493 | 759 | 425 | 315 | 1053 |
| Burst FPS | 20 | 30 | 120 | 20 | 75 | 120 |
| Video | 5K | 8K | 4K @120fps | 8K @60fps | 5K | 4K @60fps |
| IBIS | false | true | true | true | true | true |
| Weather Sealed | false | true | true | true | false | true |
| Weight (g) | 1247 | 1179 | 726 | 590 | 726 | 62 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Af | Evf | Build | Burst | Video | Sensor | Battery | Display | Connectivity | Social Proof | Stabilization |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Canon EOS1DX Mark III DSLR Camera Kit | 93 | 42.8 | 89.4 | 87 | 89.3 | 53.1 | 100 | 75.8 | 88.3 | 1.4 | 40.9 |
| Nikon Z 9 Compare | 97 | 97.5 | 99.6 | 92.1 | 97.4 | 98.9 | 99.2 | 87 | 96.1 | 92.4 | 90 |
| Sony Alpha a9 III Compare | 98.1 | 99.3 | 98.6 | 99 | 97.4 | 96.4 | 97.1 | 87 | 96.1 | 92.4 | 99.6 |
| Fujifilm X-H 2 Compare | 95.6 | 99 | 87.2 | 92.1 | 100 | 92.3 | 99 | 95.6 | 96.1 | 98 | 98.9 |
| Panasonic Lumix GH 7 Compare | 94.2 | 96.2 | 81.9 | 98 | 94.8 | 73.1 | 96.4 | 87 | 96.1 | 98 | 99.4 |
| OM System OM 1 Mark II Compare | 98.7 | 98.4 | 75.7 | 99 | 86.1 | 72.3 | 98.1 | 95.6 | 96.1 | 98 | 99.8 |