Lenovo L Series 13.3" ThinkPad L13 2-in-1 Gen 6 Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong gpu (98th percentile) 96th
- Strong compact (94th percentile) 93th
- Strong port (85th percentile) 83th
- Strong reliability (75th percentile) 75th
Cons
- Below average storage (20th percentile) 31th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen 5 215 |
| Cores | 6 |
| Frequency | 3.2 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
Graphics
| GPU | Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM | 48 GB |
| VRAM Type | GDDR6 |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | LPDDR5X |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 13.3" |
| Resolution | 1920 (Full HD) |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 400 nits |
Connectivity
| Thunderbolt | 2 x USB-C® (Thunderbolt™ 4 |
| HDMI | HDMI® 2.1 (supports resolution up to 4K@60Hz) |
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
Physical
| Weight | 1.3 kg / 2.9 lbs |
| Battery | 54 Wh |
| OS | Windows 11 |