MSI Creator HIDevolution Z16 A11UET 16" Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong storage (98th percentile) 99th
- Strong gpu (77th percentile) 78th
- Strong port (74th percentile) 78th
- Strong screen (74th percentile) 76th
Cons
- Below average compact (22th percentile) 18th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core i7 11800H |
| Cores | 8 |
| Frequency | 4.6 GHz |
| L3 Cache | 24 MB |
Graphics
| GPU | RTX 3060 |
| Type | discrete |
| VRAM | 6 GB |
| VRAM Type | GDDR6 |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR4 |
| Storage | 4 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 2560 (QHD) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
Connectivity
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt™ 4 |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
Physical
| Battery | 90 Wh |
| OS | Windows 10 Pro |