Microsoft Surface Laptop Microsoft 15" Surface Laptop Copilot+ PC (7th Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong cpu (98th percentile) 98th
- Strong storage (78th percentile) 89th
- Strong reliability (75th percentile) 83th
- Strong screen (74th percentile) 78th
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-84-100 |
| Cores | 12 |
| Frequency | 3.4 GHz |
| L3 Cache | 6 MB |
Graphics
| GPU | X1 |
| Type | integrated |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 15" |
| Resolution | 2496 |
| Panel | LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
Physical
| Weight | 1.7 kg / 3.7 lbs |
| Battery | 66 Wh |
| OS | Windows 11 Pro |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Microsoft Surface Laptop Microsoft 15" Surface Laptop Copilot+ PC (7th | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo Legion Lenovo Legion Pro 5i Gen 10 Intel Laptop, | MSI Creator MSI Creator M14 A13V A13VF-081US 14" 2.8K Laptop, | HP ZBook HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-84-100 | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 255HX | Intel Core i7 13620H | AMD Ryzen AI Max Pro 385 |
| RAM (GB) | 16 | 32 | 32 | 16 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 4096 | 1000 | 1024 | 2048 | 1024 |
| Screen | 15" 2496x1664 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 16" 2560x1600 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | Qualcomm X1 | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA GeForce RTX 5060 | NVIDIA GeForce RTX 4060 | AMD Radeon |
| OS | Windows 11 Pro | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business) | Windows 11 Pro |
| Weight (kg) | 1.7 | 1.5 | 1.6 | 0.5 | 1.6 | 2.6 |
| Battery (Wh) | 66 | 72 | - | 80 | - | 74 |