Acer Nitro Acer - Nitro XZ0 34" UW-QHD Curved Gaming Monitor Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 34" |
| Resolution | 3440 x 1440 |
| Panel Type | LCD |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Curved | Yes |
Performance
| Refresh Rate | 200 Hz |
| Adaptive Sync | FreeSync Premium |
Color & HDR
| HDR | HDR10 |
| HDR Support | HDR10 |
Connectivity
| HDMI Ports | 2 |
Ergonomics
| Height Adjustable | No |
Features
| Weight | 7.2 kg / 15.9 lbs |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Acer Nitro Acer - Nitro XZ0 34" UW-QHD Curved Gaming Monitor | Samsung Odyssey Samsung - 57" Odyssey Neo G9 Dual 4K UHD Quantum | LG UltraGear LG UltraGear 45" WUHD DUAL MODE 4K 165Hz FHD 330Hz | ASUS ROG Swift ASUS ROG Swift 32" 4K OLED Gaming Monitor PG32UCDP | MSI MAG MSI 32" UHD 4K 165Hz Nvidia G-Sync Compatible | Dell UltraSharp Dell - UltraSharp 27" IPS LED 4K UHD 120Hz Monitor |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 34 | 57 | 45 | 32 | 32 | 27 |
| Resolution | 3440 x 1440 | 7680 x 2160 | 5120 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 |
| Panel Type | LCD | VA | OLED | OLED | OLED | IPS |
| Refresh Rate | 200 | 240 | 165 | 240 | 165 | 120 |
| Response Time Ms | - | 1 | - | - | 0 | 5 |
| Adaptive Sync | FreeSync Premium | FreeSync Premium Pro | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | - |
| Hdr | HDR10 | HDR10+ | HDR10 | HDR10 | HDR400 | HDR |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |