ASUS Zenbook S 14" Scandinavian White Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| Cores | 8 |
| Frequency | 1.8 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
Graphics
| GPU | Intel Arc |
| Type | integrated |
| VRAM | 16 GB |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | LPDDR5X |
| Storage | 1000 GB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 14" |
| Resolution | 2880 |
| Panel | OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 400 nits |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| Thunderbolt | 2x Thunderbolt |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 |
Physical
| Weight | 1.2 kg / 2.6 lbs |
| Battery | 72 Wh |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | ASUS Zenbook S 14" | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | Lenovo Legion Pro Series Legion Pro 7i Gen 10 (16 83F50019US | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED | Microsoft Surface Laptop Microsoft - Surface Laptop - 13.8" 2K Touchscreen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Core Ultra 7 | Apple M5 | Intel Core Ultra 9 275HX | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 64 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1000 | 4096 | 2048 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 14" 2880x1800 | 14.2" 3024x1964 | 16" 2560x1600 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 | 13.8" 2304x1536 |
| GPU | Intel Arc | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5090 | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Qualcomm X1 |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 1.2 | 1.5 | 2.7 | 1.2 | 1 | 1.3 |
| Battery (Wh) | 72 | 72 | 99 | - | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ASUS Zenbook S 14" | 65.7 | 66.6 | 94.6 | 90.6 | 93.5 | 86.8 | 72.3 | 55.8 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 77.4 | 90.6 | 96.9 | 73.4 | 98.6 | 94.8 |
| Lenovo Legion Pro Series Legion Pro 7i Gen 10 (16 Compare | 96.7 | 91.8 | 98.8 | 84 | 93.3 | 6.8 | 95.2 | 75.6 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 75.6 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 55.8 |
| Microsoft Surface Laptop 13.8" 2K Touchscreen Compare | 95.1 | 42 | 86.9 | 94.7 | 81.2 | 87 | 72.3 | 75.6 |