Microsoft Surface Pro Touchscreen 13" 2880 x 1920 Qualcomm Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong cpu (98th percentile) 99th
- Strong compact (96th percentile) 97th
- Strong screen (91th percentile) 93th
- Strong ram (81th percentile) 87th
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-84-100 |
| Cores | 12 |
| Frequency | 3.4 GHz |
| L3 Cache | 6 MB |
Graphics
| GPU | X1 |
| Type | integrated |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
Display
| Size | 13" |
| Resolution | 2880 |
| Panel | OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Yes |
Physical
| Weight | 0.9 kg / 2.0 lbs |
| Battery | 53 Wh |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | Microsoft Surface Pro Touchscreen 13" 2880 x 1920 Qualcomm | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo Yoga Lenovo - Yoga Slim 9i - Copilot+ PC - 14" 4K 120Hz | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-84-100 | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 258V | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 1024 | 4096 | 2000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 13" 2880x1920 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 14" 3840x2400 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 |
| GPU | Qualcomm X1 | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5080 | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 0.9 | 1.5 | 1.6 | 1.2 | 1.2 | 1 |
| Battery (Wh) | 53 | 72 | - | 75 | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Microsoft Surface Pro Touchscreen 13" 2880 x 1920 Qualcomm | 98.6 | 42 | 86.9 | 41.9 | 93.4 | 96.5 | 67.7 | 75.6 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 82.9 | 20.6 | 77.4 | 90.6 | 96.9 | 73.4 | 98.6 | 94.8 |
| ASUS ROG Zephyrus G14 14" 3K Compare | 90.6 | 90.9 | 94.3 | 96.8 | 94.1 | 75.2 | 91.6 | 55.8 |
| Lenovo Yoga Slim 9i 14" Compare | 65.7 | 66.6 | 94.6 | 90.6 | 99.9 | 84.7 | 72.3 | 75.6 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 69 | 66.6 | 86.9 | 90.6 | 93.5 | 84.9 | 72.3 | 75.6 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 65.7 | 66.6 | 86.9 | 98.3 | 90.6 | 95.5 | 72.3 | 55.8 |