LG UltraFine 27US500-W 27"
Dell UltraSharp 27" Black, Silver, Dual Color
Scores
Specifications
| LG UltraFine 27US500-W 27" | Dell UltraSharp 27" | |
|---|---|---|
| Display | ||
| Size | 27" | 27" |
| Resolution | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 |
| Panel Type | IPS | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 | 16:9 |
| Curved | ✗ | ✗ |
| Performance | ||
| Refresh Rate | 60 Hz | 120 Hz★ |
| Response Time | 5 ms | 5 ms |
| Color & HDR | ||
| Brightness | 300 nits | 600 nits★ |
| Color Gamut | 1.07 Billion Colors | 1.07 Billion Colors |
| HDR | HDR10 | HDR |
| HDR Support | HDR10★ | HDR |
| Connectivity | ||
| HDMI Ports | — | 1★ |
| DisplayPort | — | 2★ |
| USB-C | — | 3★ |
| Touchscreen | ✗ | ✗ |
| Weight | 5.50 kg★ | 7.06 kg |
Pros & Cons
LG UltraFine 27US500-W 27"
- Strong feature (100th percentile)100th %ile
- Strong social proof (95th percentile)95th %ile
- Strong display (91th percentile)91th %ile
- Strong color (83th percentile)83th %ile
- Below average user sentiment (8th percentile)8th %ile
- Below average performance (23th percentile)
- Below average compact (28th percentile)
- Below average connectivity (31th percentile)
Pricing
LG UltraFine 27US500-W 27" offers 2.2x better value for money