ASUS ProArt PA32UCDM 31.5"
评分
规格
| Dell UltraSharp 27" | ASUS ProArt PA32UCDM 31.5" | |
|---|---|---|
| Display | ||
| Size | 27" | 31.5" |
| Resolution | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 |
| Panel Type | IPS | OLED★ |
| Aspect Ratio | 16:9 | 16:9 |
| Curved | ✗ | ✗ |
| Performance | ||
| Refresh Rate | 120 Hz | 240 Hz★ |
| Response Time | 5 ms | 0.10000000149011612 ms★ |
| Adaptive Sync | — | Adaptive-Sync |
| Color & HDR | ||
| Brightness | 600 nits★ | 250 nits |
| Color Gamut | 1.07 Billion Colors | 1.07 Billion Colors |
| HDR | HDR | Dolby Vision |
| HDR Support | HDR | Dolby Vision |
| Connectivity | ||
| HDMI Ports | 1 | 1 |
| DisplayPort | 2★ | — |
| USB-C | 3★ | 2 |
| Speakers | ✗ | ✓★ |
| Ergonomics | ||
| Height Adjustable | ✓ | ✓ |
| Tilt | ✓ | ✓ |
| Swivel | ✓★ | ✗ |
| Pivot | ✗ | ✗ |
| VESA Mount | 100x100 | 100x100 |
| Features | ||
| Webcam | ✗ | ✗ |
| Touchscreen | ✗ | ✗ |
| Power | — | 32W★ |
| Weight | 7.06 kg★ | 9.00 kg |
优缺点
Dell UltraSharp 27" Black, Silver, Dual Color
- Strong connectivity (100th percentile)100th %ile
- Strong color (98th percentile)98th %ile
- Strong social proof (91th percentile)91th %ile
- Strong display (91th percentile)91th %ile
- Below average user sentiment (25th percentile)
ASUS ProArt PA32UCDM 31.5"
- Strong performance (100th percentile)100th %ile
- Strong display (98th percentile)98th %ile
- Strong compact (91th percentile)91th %ile
- Below average user sentiment (11th percentile)11th %ile
价格
Dell UltraSharp 27" Black, Silver, Dual Color 性价比高 5.6 倍
结论
Both products are closely matched — Dell UltraSharp 27" wins 5 specs while ASUS ProArt PA32UCDM 31.5" wins 5.