LG LG gram Pro 16-inch Lightweight Laptop Computer, Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong gpu (93th percentile) 94th
- Strong ram (92th percentile) 92th
- Strong storage (89th percentile) 90th
- Strong cpu (83th percentile) 88th
Cons
- Below average reliability (8th percentile) 8th
- Below average port (15th percentile) 18th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 9 285H |
| Cores | 32 |
| Frequency | 2.9 GHz |
| L3 Cache | 24 MB |
Graphics
| GPU | Intel RTX 5050 |
| Type | discrete |
| VRAM | 32 GB |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 2 TB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 2560 (QHD) |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
Physical
| Weight | 1.4 kg / 3.0 lbs |
| OS | Windows 11 |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | LG LG gram Pro 16-inch Lightweight Laptop Computer, | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo ThinkPad Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 16" UHD+ OLED Touchscreen | MSI Creator MSI Creator M14 A13V A13VF-081US 14" 2.8K Laptop, | HP ZBook HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 9 285H | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 165H | Intel Core i7 13620H | AMD Ryzen AI Max+ Pro 395 |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 32 | 64 | 32 | 128 |
| Storage (GB) | 2048 | 4096 | 1000 | 2048 | 2048 | 2048 |
| Screen | 16" 2560x1600 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 16" 3840x2160 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | NVIDIA Intel RTX 5050 | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti | NVIDIA RTX 2000 Ada Generation | NVIDIA GeForce RTX 4060 | AMD Radeon |
| OS | Windows 11 | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro, English | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business) | Windows 11 Pro |
| Weight (kg) | 1.4 | 1.5 | 1.6 | 1.8 | 1.6 | 2.5 |
| Battery (Wh) | - | 72 | - | 90 | - | 74 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |