ASUS Vivobook ASUS Vivobook S16 M5606 16" 2.8K OLED 120Hz Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong port (100th percentile) 100th
- Strong screen (92th percentile) 100th
- Strong ram (88th percentile) 94th
- Strong storage (78th percentile) 90th
Cons
- Below average gpu (18th percentile) 19th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | AMD Ryzen AI 7 350 |
| Cores | 50 |
| Frequency | 2.0 GHz |
| L3 Cache | 8 MB |
Graphics
| GPU | Integrated |
| Type | integrated |
Memory & Storage
| RAM | 24 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 2880 |
| Panel | OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 600 nits |
Connectivity
| USB-C Ports | 2 |
| USB Ports | 4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | WiFi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
Physical
| Weight | 1.5 kg / 3.3 lbs |
| OS | Windows 11 Home |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | ASUS Vivobook ASUS Vivobook S16 M5606 16" 2.8K OLED 120Hz | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M4 Max, Space Black) | ASUS ROG Flow ASUS ROG Flow - AMD Ryzen AI MAX+ 395 AMD Radeon | Lenovo ThinkPad Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 16" UHD+ OLED Touchscreen | MSI Creator MSI Creator M14 A13V A13VF-081US 14" 2.8K Laptop, | HP ZBook HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | AMD Ryzen AI 7 350 | Apple M4 Max | AMD Ryzen AI Max+ 395 | Intel Core Ultra 7 165H | Intel Core i7 13620H | AMD Ryzen AI Max+ Pro 395 |
| RAM (GB) | 24 | 36 | 128 | 64 | 32 | 128 |
| Storage (GB) | 1024 | 1024 | 1024 | 2048 | 2048 | 2048 |
| Screen | 16" 2880x1800 | 14.2" 3024x1964 | 13.4" 2560x1600 | 16" 3840x2160 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | AMD Radeon Integrated | Apple M4 Max 32-core | AMD Radeon 8060 | NVIDIA RTX 2000 Ada Generation | NVIDIA GeForce RTX 4060 | AMD Radeon |
| OS | Windows 11 Home | macOS | Windows 11 Pro | Windows 11 Pro, English | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business) | Windows 11 Pro |
| Weight (kg) | 1.5 | 1.6 | 1.2 | 1.8 | 1.6 | 2.5 |
| Battery (Wh) | - | 72 | 70 | 90 | - | 74 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |