HP 16" OmniBook X Flip 2-in-1 Laptop 2025 16” 2880x1800 120Hz Touchscreen Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong ram (93th percentile) 94th
- Strong storage (89th percentile) 92th
- Strong screen (82th percentile) 86th
Cons
- Below average compact (7th percentile) 6th
- Below average reliability (27th percentile) 29th
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 9 288V |
| Cores | 8 |
| Frequency | 3.3 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
Graphics
| GPU | Arc Graphics |
| Type | integrated |
| VRAM | 16 GB |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 2 TB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 16" |
| Resolution | 2880 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
Connectivity
| Thunderbolt | Thunderbolt 4 |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
Physical
| Weight | 3.2 kg / 7.0 lbs |
| OS | Windows 11 Pro |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | HP 16" OmniBook X Flip 2-in-1 Laptop 2025 16” 2880x1800 120Hz Touchscreen | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | ASUS ROG Zephyrus ASUS - ROG Zephyrus G14 14" 3K OLED 120Hz Gaming | Lenovo Yoga Lenovo - Yoga Slim 9i - Copilot+ PC - 14" 4K 120Hz | Samsung Galaxy Book5 Pro Samsung - Galaxy Book5 Pro - Copilot+ PC - 14" 3K | MSI Prestige MSI - Prestige 13”AI+ - Ukiyoe Edition 13.3"OLED |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 9 288V | Apple M5 | AMD Ryzen AI 300 Series | Intel Core Ultra 7 258V | Intel Core Ultra 7 Series 2 | Intel Core Ultra 7 258V |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Storage (GB) | 2048 | 4096 | 2000 | 1000 | 1000 | 1000 |
| Screen | 16" 2880x1800 | 14.2" 3024x1964 | 14" 2880x1800 | 14" 3840x2400 | 14" 2880x1800 | 13.3" 2880x1800 |
| GPU | Intel Arc Graphics | Apple (10-Core) | NVIDIA GeForce RTX 5080 | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics | Intel Arc Graphics |
| OS | Windows 11 Pro | macOS | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home | Windows 11 Home |
| Weight (kg) | 3.2 | 1.5 | 1.6 | 1.2 | 1.2 | 1 |
| Battery (Wh) | - | 72 | - | 75 | - | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| Product | Cpu | Gpu | Ram | Port | Screen | Compact | Storage | Reliability | Social Proof |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HP 16" OmniBook X Flip 2-in-1 Laptop 2025 16” 2880x1800 120Hz Touchscreen | 68.6 | 64.8 | 94.3 | 54.7 | 85.5 | 6.4 | 92 | 29.4 | 75.2 |
| Apple MacBook Pro 14" Compare | 81.6 | 19.9 | 76.4 | 89.9 | 96.6 | 74.4 | 98.5 | 94.7 | 99.4 |
| ASUS ROG Zephyrus G14 14" 3K Compare | 89.9 | 90.6 | 94 | 96.6 | 93.7 | 76.2 | 91.1 | 53.8 | 97.2 |
| Lenovo Yoga Slim 9i 14" Compare | 63.8 | 64.8 | 94.3 | 89.9 | 99.9 | 85 | 70.8 | 74.7 | 89.4 |
| Samsung Galaxy Book5 Pro Galaxy Book5 Pro 14" 3K Compare | 67 | 64.8 | 85.8 | 89.9 | 93.1 | 85.2 | 70.8 | 74.7 | 96.2 |
| MSI Prestige 13”AI+ Ukiyoe Edition 13.3"OLED Compare | 63.8 | 64.8 | 85.8 | 98.2 | 89.9 | 95.5 | 70.8 | 53.8 | 87.1 |