Microsoft Surface Pro 13" Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
- Strong cpu (98th percentile) 98th
- Strong reliability (75th percentile) 75th
- Strong screen (66th percentile) 68th
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-84-100 |
| Cores | 12 |
| Frequency | 3.4 GHz |
| L3 Cache | 6 MB |
Graphics
| GPU | X1 |
| Type | integrated |
| VRAM Type | Shared |
Memory & Storage
| RAM | 16 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
Display
| Panel | OLED |
Connectivity
| Wi-Fi | WiFi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
Physical
| Weight | 1.7 kg / 3.7 lbs |
| OS | Windows 11 Home |