ViewSonic ViewSonic VX4381-4K 43 Inch Ultra HD MVA 4K Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 42.5" |
| Resolution | 3840 (4K UHD) |
| Panel Type | MVA |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved | No |
Performance
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Response Time | 3 |
Color & HDR
| Brightness | 450 nits |
| Color Gamut | 1.07 Billion Colors (8-Bit+FRC) |
| HDR | HDR10 |
| HDR Support | HDR10 |
Connectivity
| HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort | 1 |
| Thunderbolt | No |
| Speakers | Yes |
Ergonomics
| Height Adjustable | No |
| Tilt | Yes |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| VESA Mount | 200x100 |
Features
| Webcam | No |
| Touchscreen | No |
| Power | 63 |
| Weight | 17.0 kg / 37.5 lbs |
Value & Pricing
Price History
vs Competition
| Spec | ViewSonic ViewSonic VX4381-4K 43 Inch Ultra HD MVA 4K | Samsung Odyssey Samsung - 57" Odyssey Neo G9 Dual 4K UHD Quantum | LG UltraGear LG UltraGear 45" WUHD DUAL MODE 4K 165Hz FHD 330Hz | ASUS ROG Swift ASUS ROG Swift 32" 4K OLED Gaming Monitor PG32UCDP | MSI MAG MSI 32" UHD 4K 165Hz Nvidia G-Sync Compatible | BenQ MOBIUZ BenQ MOBIUZ EX271U 27" 4K HDR 165 Hz Gaming |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 42.5 | 57 | 45 | 32 | 32 | 27 |
| Resolution | 3840 x 2160 | 7680 x 2160 | 5120 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 |
| Panel Type | MVA | VA | OLED | OLED | OLED | IPS |
| Refresh Rate | 75 | 240 | 165 | 240 | 165 | 165 |
| Response Time Ms | 3 | 1 | - | - | 0 | 1 |
| Adaptive Sync | - | FreeSync Premium Pro | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | FreeSync Premium |
| Hdr | HDR10 | HDR10+ | HDR10 | HDR10 | HDR400 | HDR10 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |