Apple MacBook Pro 14-inch MacBook Pro - Apple M5 Pro chip with 18-core CPU and 20-core GPU - 24GB Memory - 2TB SSD - Space Black Review
개요
성능
장단점
Pros
Cons
사양
전체 사양
Processor
| CPU | Apple M5 |
| Cores | 10 |
Graphics
| GPU | Apple M5 Pro 20-core |
| Type | integrated |
| VRAM Type | Unified |
Memory & Storage
| RAM | 24 GB |
| RAM Generation | Not provid |
| Storage | 2.0 TB |
| Storage Type | SSD |
Display
| Size | 14.2" |
| Resolution | 3024 |
Connectivity
| Thunderbolt | 3x Thunderbolt |
| HDMI | 1x HDMI |
Physical
| Weight | 1.6 kg / 3.5 lbs |
| OS | Mac OS |
가성비 분석
Price History
경쟁 제품 비교
| Spec | Apple MacBook Pro 14-inch MacBook Pro - Apple M5 Pro chip with 18-core CPU and 20-core GPU - 24GB Memory - 2TB SSD - Space Black | ASUS ROG Flow ASUS ROG Flow - AMD Ryzen AI MAX+ 395 AMD Radeon | Apple MacBook Pro Apple 14" MacBook Pro (M5, Silver) | Lenovo ThinkPad Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 16" UHD+ OLED Touchscreen | HP ZBook HP 14" ZBook Ultra G1a Multi-Touch Mobile | MSI Creator MSI Creator M14 A13V A13VF-081US 14" 2.8K Laptop, |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Apple M5 | AMD Ryzen AI Max+ 395 | Apple M5 | Intel Core Ultra 7 165H | AMD Ryzen AI Max+ Pro 395 | Intel Core i7 13620H |
| RAM (GB) | 24 | 128 | 32 | 64 | 128 | 32 |
| Storage (GB) | 2000 | 1024 | 4096 | 2048 | 2048 | 2048 |
| Screen | 14.2" 3024x1964 | 13.4" 2560x1600 | 14.2" 3024x1964 | 16" 3840x2160 | 14" 2880x1800 | 14" 2880x1800 |
| GPU | Apple M5 Pro 20-core | AMD Radeon 8060 | Apple (10-Core) | NVIDIA RTX 2000 Ada Generation | AMD Radeon | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| OS | Mac OS | Windows 11 Pro | macOS | Windows 11 Pro, English | Windows 11 Pro | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business) |
| Weight (kg) | 1.6 | 1.2 | 1.5 | 1.8 | 2.5 | 1.6 |
| Battery (Wh) | - | 70 | 72 | 90 | 74 | - |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |