Samsung ViewFinity Samsung - Viewfinity 49" S9 (S95UC) Dual QHD 1000R Curved Monitor (HDMI, USB, DisplayPort) - Black Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Display
| Size | 49" |
| Resolution | 2560 (QHD) |
| Panel Type | LCD |
| Curved | Yes |
Performance
| Refresh Rate | 120 Hz |
Color & HDR
| Brightness | 350 nits |
| HDR | VESA Certified DisplayHDR 400 |
Connectivity
| HDMI Ports | 2 |
Features
| Weight | 15.6 kg / 34.4 lbs |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | Samsung ViewFinity Samsung - Viewfinity 49" S9 (S95UC) Dual QHD 1000R Curved Monitor (HDMI, USB, DisplayPort) - Black | Samsung Odyssey Samsung - 57" Odyssey Neo G9 Dual 4K UHD Quantum | LG UltraGear LG UltraGear 45" WUHD DUAL MODE 4K 165Hz FHD 330Hz | MSI MAG MSI 32" UHD 4K 165Hz Nvidia G-Sync Compatible | ASUS ROG Swift ASUS ROG Swift 32" 4K OLED Gaming Monitor PG32UCDP | BenQ MOBIUZ BenQ MOBIUZ EX271U 27" 4K HDR 165 Hz Gaming |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 49 | 57 | 45 | 32 | 32 | 27 |
| Resolution | 2560 x 1440 | 7680 x 2160 | 5120 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 | 3840 x 2160 |
| Panel Type | LCD | VA | OLED | OLED | OLED | IPS |
| Refresh Rate | 120 | 240 | 165 | 165 | 240 | 165 |
| Response Time Ms | - | 1 | - | 0 | - | 1 |
| Adaptive Sync | - | FreeSync Premium Pro | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | G-Sync Compatible | FreeSync Premium |
| Hdr | VESA Certified DisplayHDR 400 | HDR10+ | HDR10 | HDR400 | HDR10 | HDR10 |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |