HP HP Z2 G1i Small Form Factor Workstation Review
Overview
Performance
Pros & Cons
Pros
Cons
Specifications
Full Specifications
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 9 285K |
| Cores | 13 |
| Frequency | 3.7 GHz |
| L3 Cache | 36 MB |
Graphics
| GPU | NVIDIA RTX 2000 Ada with 16 GB GDDR6 VRAM |
| Type | discrete |
| VRAM | 48 GB |
| VRAM Type | GDDR6 |
Memory & Storage
| RAM | 32 GB |
| RAM Generation | DDR5 |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | NVMe SSD |
Build
| Form Factor | SFF |
| PSU | 500 |
| Weight | 4.0 kg / 8.8 lbs |
Connectivity
| HDMI | 4x Mini DisplayPort 1.4a Output |
| Bluetooth | No |
System
| OS | Windows 11 Pro High End |
Value & Pricing
vs Competition
| Spec | HP HP Z2 G1i Small Form Factor Workstation | HP OMEN HP OMEN 45L Gaming Desktop, Intel Core Ultra 7 | MSI MSI - EdgeXpert Mini Desktop - Arm 20 core - 128GB | Dell Dell Tower Plus Desktop Computer | Lenovo Lenovo Legion T7 34IAS10 90Y6003JUS Gaming Desktop | Apple Mac Studio Apple - Mac Studio - M3 Ultra - 1TB SSD - Silver |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 9 285K | Intel Core Ultra 7 265K | ARM | Intel Core Ultra 7 265 | Intel Core Ultra 9 285K | Apple M3 Ultra |
| RAM (GB) | 32 | 32 | 128 | 32 | 64 | 96 |
| Storage (GB) | 1024 | 2048 | 4096 | 1024 | 2048 | 1000 |
| GPU | NVIDIA RTX 2000 Ada with 16 GB GDDR6 VRAM | NVIDIA GeForce RTX 5080 | NVIDIA Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 | NVIDIA GeForce RTX 5080 | Apple M3 Ultra 60-core |
| Form Factor | SFF | Desktop | Mini | Tower | Tower | - |
| Psu W | 500 | 850 | 240 | 750 | - | - |
| OS | Windows 11 Pro High End | Windows 11 Pro | NVIDIA DGX OS | Windows 11 Home | Windows 11 Pro | macOS |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |